Відтінки старості

„Ніщо не старить так швидко як невідлучна думка про старіння” Джордж Крістоф Ліхтенберг

Старість називають осінню життя, другою молодістю, золотими роками. Це фінальна стадія життя – неминуча частина життя, яку збирається пережити кожен, чиє життя не обірвалося трагічно в молодості. Це час, який кожен проходить по різному – є стільки різних відтінків старіння, мкільки є людських історій.

Старіння є постійним процесом, який починається від народження. Його протікання залежить від генетичних факторів, умов життя і способу життя.

Стадії старіння

Всесвітня Організація Охорони Здоров’я поділяє процес на 3 стадії:

Послідовні стадії включають прогресування фізіологічного та психічного старіння:

поступове погіршення фізичного, психічного стану та незалежності зростання обмеження можливостей соціальної адаптації – так зване соціальне старіння зростання залежності від інших людей.

Як ми сприймаємо старших людей?

Спосіб, яким ми сприймаємо старших людей, залежить від багатьох факторів. Молоді, середнього віку та старші люди сприймають старший вік по різному. Межі старості є приблизними. Часто трапляється так, що люди, старші 60 років, почувають себе молодими, і далекі від сприйняття себе як старих, так що межі старості є мінливими.

Хто виглядає старим безвідносно до віку? – людина, яка припинила бути активною і втратила свою життєву силу – симптоми старіння очевидні у такої особи.

Є багато стереотипів щодо літнього віку. Вони впливають на те, як ми сприймаємо літніх людей. «Культ молодості», який превалює в суспільстві часто спричиняє маргіналізацію старших людей – це стосується професійного життя і участі у суспільному житті. Це суперечить доброму, поважному ставленню, яке ми повинні їм забезпечити.

Кольори старшого віку

Старіння має свої переваги. Це час, коли люди проходять через свою «другу молодість». Золоті роки мають наступні переваги:

Блиск старшого віку

Багато вільного часу, який з’являється після закінчення професійної кар’єри. Деякі використовують його, щоб реалізувати свої пристрасті до відпочинку або до подорожей.

Це час, коли з’являються онуки – Ви можете використати свій вільний час і життєвий досвід, допомагаючи виростити їх.

Багато людей вирішують зайнятися волонтерською роботою, щоб використовувати свої можливості і час на користь іншим людям.

Університети Третього Віку пропонують різноманітні навчання для тих, хто шукає знань – якщо у людини досі не було часу для навчання, пенсія надає таку можливість. Ви можете також брати участь у багатьох активізуючих програмах для осіб 50+, 60+ років – вони часто субсидуються Європейським Союзом.

Деякі люди у відповідь на запитання, чого вони найбільше бояться, відповідають – постарішати. Що спонукає деяких людей так думати про старість?

Недоліки старості

Для деяких людей старіння пов’язане із багатьма хворобами, які з віком прогресують – зокрема можна назвати сечову інконтиненцію, погіршення пам’яті, остеопороз, ревматизм, огрядність, деменція.

Погіршення фізичного стану – це призводить до того, що людина стає залежною від інших і приносить зростаючу фрустрацію через брак самостійності.

Багато літніх людей вважають себе некорисними та виключеними із суспільства. Часто це супроводжується самотністю – партнер або друзі такого ж віку уже пішли з життя, діти живуть власним життям.

Погіршення якості життя – пенсії нижчі за зарплати за повний робочий день.

Старші люди починають боятися смерті; вони переживають жаль від того факту, що їх життя наближається до завершення. Думки про втрачені можливості і нездійснені мрії спричиняють депресію.

Як допомогти близькій людині літнього віку?

Ми зазвичай проходимо мимо літнього віку членів нашої родини. Ми не завжди знаємо, що сказати, як порадувати цю людину, і як допомгти так, щоб не зачепити її почуття. Кілька допоміжних пунктів Не нав’язуйте допомогу – пам’ятайте, що літня людина – це не велика дитина, і має право приймати рішення стосовно свого життя. Сюди входить право приймати чи відмовлятися від Вашої допомоги. Літнім людям потрібна мета в житті – діяльність, яка заповнить їх вільний час, займе їх розум і дасть їм можливість щось робити. Що є кращим для кожної людини залежить від її здоров’я, фізичного стану та потреб. Літні люди заслуговують на повагу та увагу до їх почуття власної гідності – бути в оточенні хворих людей це надзвичайно делікатна тема – вони вимушені відмовитися від власної незалежності і мусять залежати від опікуна. Запропонуйте Вашій близькій людині виконувати вправи – проедення їх на регулярній основі може покращити їх настрій і допоможе їм тримати себе у формі. Якщо Ваша близька людина хворіє – організуйте медичний та сестринський догляд, і переконайтеся у тому, що їй комфортно. Якщо Ваша близька людина потребує догляду, але Ви не можете забезпечити його, використовуйте допомогу професіональних медичних опікунів або волонтерів. Проблема сечової інконтиненції виникає або активізується у літніх людей. Часто трапляється, що для літніх людей важко визнати цей факт і вони відкидають думку про те, що ця проблема їх стосується. Є багато шляхів,щоб переконати цю особу в корисності поглинаючих виробів – поговоріть з Вашим родичем, покажіть йому чи їй деякі інформаційні матеріали. Ключовими словами є надійність, комфорт та запобігання появі неприємного запаху. Взнати про діапазон поглинаючих виробів Seni тут.